zjednoczmy chrześcijan

Agape

Świat chrześcijan jest podzielony.

Dużo się mówi o zjednoczeniu, ale nadal nie ma zmian. 

Mam wrażenie, że od góry nic się nie poprawi. Trzeba to zrobić od dołu, od zwykłych ludzi świeckich.

Być może ta inicjatywa, którą dziś wam zaprezentuje przyniesie zmianę.

Co to była Agape?

Pierwsze wspólnoty chrześcijan spotykały się w prywatnych domach. Liczyły od kilku do kilkudziesięciu osób. Z resztą pierwsze duże kościoły wykorzystywały motyw atrium, znany z domu rzymskiego, do wprowadzania nowych wiernych.

Takie pierwsze wspólnoty działały wg słów „gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię moje, tam i Ja jestem”

Jak potem potoczyła się historia chrześcijaństwa wiemy. 

Teraz w XXI wieku jesteśmy podzieleni i bez pomysłu co dalej.

Moje obserwacje chrześcijaństwa na początku XXI wieku.

To co teraz napiszę wynika z prywatnych obserwacji ojca, chrześcijanina, katolika.

Moje dzieci nie chcą chodzić do kościoła 🙁 . Poniekąd ja też nie. Skostniała forma rodem ze średniowiecza powoduje, że fizycznie jestem ale transcendentnie nie. 

Widzę poważne problemy przed jakimi stajemy:

  •  narosłe patologie w obrębie kleru
  • nowe spojrzenie na pochodzenie Biblii gdzie ciężko znaleźć to co jest prawdą a fikcją wymyśloną przez człowieka
  • niechęć młodych do Boga 
  • koncentracja na pierdołach a nie na sednie jakim jest dążenie do najważniejszego celu – Zbawienia

A Chrystusa kocham i chciałbym żeby jak najwięcej ludzi było pod jego nauką

Nowa Agape

Proponuję takie rozwiązanie:

Nowa Agape

czyli:

Spotykamy się w domach razem ze znajomymi i wspólnie „ucztujemy” mając w głowie że jest to charakter duchowy. To ma nas podtrzymywać w wierze.

Wystarczy, że nasze spotkanie rozpoczniemy znakiem krzyża. Każdy odłam na swój sposób.

Jak przeprowadzać takie spotkanie:

  1. Ma Ono być atrakcyjne dla młodych i starych.
  2. Niech to będzie wspólny grill, granie w planszówki, oglądanie filmów (nie o charakterze chrześcijańskim) – można zrobić wspólne oglądanie Władcy Pierścieni itd.
  3. Ma to być spotkanie przyjaciół i rodziny. Ewentualnie znajomych jeżeli mamy protestantów czy osoby prawosławne. 
  4. Takie spotkania nie zastępują świątyni – lepsze jednak dla młodych jest, że zmówią wspólnie Ojcze Nasz niż kompletnie pozostaną poza wiarą
  5. Wątek religijny ma być minimalny – zaczynamy od znaku krzyża, w środku spotkania odmawiamy Ojcze Nasz
  6. Nie czytamy i nie interpretujemy Biblii – to pozostawmy naszym duszpasterzom. Biblie różnych wyznań różnią się a naszym celem jest JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN.

Czego nie robić

Patrząc w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość:

  • nie odchodzimy od swojej przynależności
  • po sakramenty chodzimy do naszych świątyń
  • nie tworzymy żadnej sekty czy struktury – to nie ma być kolejny rozłam
  • nie poruszamy różniących nas spraw – to są rzeczy ziemskie. Naprawdę nie ma znaczenia czy Matka Boża zmarła czy została wzięta do nieba. Naszym celem jest takie życie chrześcijanina żeby dostąpić Zbawienia
  •  

Dla kogo?

  • Dla osób, które chcą jedności Chrześcijan
  • Możesz być grzeszny ale chcesz poszukiwać Boga
  • Nikt nie będzie Cię oceniał albo wartościował
  • Możesz być teraz z dala od Boga

I Agape - 11 maja 2025